Płatki owsiane i owsianka, to jedne z popularniejszych posiłków na diecie odchudzającej. Zaskakujące jest to, że część ludzi spożywa je w postaci brei gotowanej na mleku! Sama kiedyś jadłam je w takiej właśnie formie…! Teraz wolę je w zdecydowanie innych postaciach, na przykład jak w TYM przepisie.
Jeśli mimo wszystko owsianka nie jest dla Ciebie, a zapas płatków powoli wychodzi z szafki, podrzucam 6 pomysłów na wykorzystanie tego składnika. Częstuj się śmiało!
- Płatki owsiane jako panierka do kotleta
- Płatki owsiane jako mąka
- Płatki owsiane jako napój roślinny
- Płatki owsiane jako dodatek do koktajlu
- Płatki owsiane jako składnik pożywnego musli
- Płatki owsiane jako składnik nietypowej owsianki
Płatki owsiane jako panierka do kotleta
Tak, wiem jak to brzmi 🙂 Zwłaszcza dla kogoś, kto przyzwyczaił się już do bułki tartej. W związku z tym, że nie jestem zwolennikiem nagłych dużych zmian, mam pewien pomysł! Proponuję, żebyś na początek zamieniła połowę bułki tartej na płatki. W ten sposób wzbogacisz kotlety o węglowodany złożone i błonnik, bez uszczerbku na walorach smakowych (sprawdziłam na bułko-żernym mężu!).
Płatki owsiane jako mąka
Zmielenie płatków na mąkę, to jeden z moich tajnych sposobów na to, by chociaż częściowo zastąpić “białą” mąkę. Wystarczy użyć do tego młynka do kawy. A potem zastępować powstałą mąką część mąki pszennej (możesz też kupić gotową mąkę owsianą, jednak jest ona zwykle droższa niż płatki!). Doskonale sprawdzi się w ciastach, muffinach, naleśnikach, gofrach, czy placuszkach. Na początek polecam zastosować ją w proporcji 1:1 z mąką pszenną.
Płatki owsiane jako napój roślinny
Jeśli lubisz eksperymenty kulinarne lub po prostu z jakiegoś powodu ograniczasz produkty mleczne, ten sposób powinien Ci się spodobać. Wystarczy 200 g płatków zalać wodą (ok. 1,5l), zblendować i odstawić na około 30 minut. Następnie wymieszaj całość, odcedź przez sitko i przechowuj w lodówce przez 1-3 dni. Pozostałe wiórki możesz użyć do zagęszczenia kotletów mielonych (znów zamiast bułki tartej 🙂 ).
Płatki owsiane jako dodatek do koktajlu
Do ulubionego koktajlu dodaj symboliczną łyżkę (lub dwie) płatków. Dodatek płatków dostarczy węglowodanów złożonych i błonnika, co sprawi, że koktajl z ich dodatkiem płatków będzie bardziej odżywczy. Dzięki temu uczucie sytości po posiłku utrzyma się dłużej. Polecam na przykład taki koktajl z mrożonymi wiśniami (tu będzie odnośnik do przepisu :>).
Płatki owsiane jako składnik pożywnego musli
To mój ulubiony patent na płatki! Przygotowanie hurtowej ilości musli to spora oszczędność czasu! Możesz je później wykorzystać do śniadania (i zjeść standardowo z mlekiem), II śniadania (jako posypka do jogurtu naturalnego z owocami – jak na zdjęciu) lub do deseru (np. do ciastek z musli, do posypania galaretki owocowej). W związku z tym sama widzisz, że opcji na wykorzystanie musli jest naprawdę mnóstwo! Tu znajdziesz przykładowy przepis na domowe musli z dodatkiem masła orzechowego (tu będzie odnośnik do przepisu:>).
Płatki owsiane jako składnik nietypowej owsianki
Tak, wiem. Jak pewnie zauważyłaś, psioczyłam na owsiankę na początku wpisu. Ale! Tu jednak chcę zaproponować Ci coś innego niż zwykła breja z mlekiem. Polecam dodać do niej coś nieoczywistego – może kawałek pomarańczy lub kostkę czekolady? A może spróbujesz wersji na słono z sadzonym jajkiem? Może posmakuje Ci owsianka w wersji pieczonej lub przygotowanej dzień wcześniej (tzw. nocna owsianka)? Sprawdzaj nowe smaki – jest szansa, że w ten sposób odnajdziesz swój niecodzienny sposób na to oklepane danie 🙂