- Ujemne kalorie a lody
- 10 lodów do 150 kcal
- Kiedy najlepiej jeść lody?
- Czy warto rezygnować z lodów na diecie?
Ujemne kalorie a lody
Wokół jedzenia lodów narosło kilka mitów. Jednym z nich jest to, że nie dostarczają one kalorii, ponieważ nasze ciało musi zużyć energię na to, by je ogrzać. Znaczyłoby to tyle, że jedząc lody, więcej energii tracimy na ich „podgrzanie” i trawienie, niż one dostarczają w rzeczywistości. TO MIT. Tak, też żałuję 😀
Prawda jest taka, że każdy rodzaj posiłku wymaga od naszego ciała zużycia energii do ich trawienia. To zjawisko nazywa się Termicznym Efektem Pożywienia. Co ciekawe, najwięcej energii „zużywamy” do trawienia białek, najmniej zaś do trawienia tłuszczów.
Wracając do lodów: najczęściej zawierają one mnóstwo cukru i tłuszczów, co wiąże się z ich wysoką kalorycznością. Dlatego w czasie odchudzania warto zwrócić uwagę zarówno na skład tego rodzaju deserów, jak i wartości odżywcze. Informacje na ich temat znajdziesz na opakowaniu produktu.
Aby ułatwić Ci nieco zadanie, przygotowałam listę 10 lodów, które w porcji zawierają mniej niż 150 kcal.
Lista 10 lodów do 150 kcal
Kiedy najlepiej jeść lody?
Dla lepszego rozdysponowania kcal w czasie diety, polecam potraktować lody jako część głównego posiłku niż przekąska. Czyli zamiast zjeść je na drugie śniadanie lub podwieczorek, niech będą częścią śniadania/obiadu/kolacji. Dzięki temu, że poza nimi dostarczysz pełnowartościowych produktów (zakładam, że Twoje posiłki takie są :)), pozostaniesz syta na dłużej. To z kolei zmniejsza szansę na podjadanie pomiędzy posiłkami.
Czy warto rezygnować z lodów na diecie?
To zależy. Nie warto z nich rezygnować, jeśli je lubisz. Pamiętaj, że tzw. posiłki rekreacyjne (w tym lody) mogą stanowić nawet do ok. 20% wartości energetycznej Twojej diety. Jeśli jednak nie lubisz lodów, to warto je usunąć z jadłospisu. Pamiętaj, że to dieta jest dla Ciebie, a nie Ty dla diety! Opieraj ją o składniki i posiłki, które lubisz (o ile stan zdrowia Ci na to pozwala).
Daj znać, jakie są Twoje ulubione lody!