Cześć!
Jestem Beata – wiecznie głodna wiedzy dietetyczka, która nie lubi jarmużu! Uzbrojona w wiedzę i doświadczenie odchudzania (siebie i innych), pokażę Ci tutaj, jak jedzenie zmienić w odżywianie wprowadzając drobne zmiany.
Wiem, jak to jest nie mieć czasu na gotowanie. Wiem też, że idealna kanapka z serem zawiera w sobie chleb i ser. Dlatego w czasie współpracy bazuję na aktualnych i lubianych przez Klientów posiłkach. Jestem zwolenniczką wprowadzania zmian stopniowo, na miarę możliwości i zasobów danej osoby.
Zapraszam Cię do mojej makrokuchni, w której pokażę Ci, że proste posiłki z dostępnych produktów mogą stanowić źródło pełnowartościowej diety. Wystarczy je trochę wzbogacić – np. zmienić pieczywo, przyjrzeć się makroskładnikom ulubionego sera, pomyśleć nad zmianą smarowidło na takie, które będzie wspierało Twój cel w nieco większym stopniu niż masełko 🙂
Skąd tyle wiem o żywieniu? W czasie studiów inżynierskich na kierunku “Usługi żywieniowe i dietetyka”, zostałam mamą. Dwa razy. A po ich skończeniu jeszcze raz 🙂 W tym czasie miałam kilka załamań związanych z dietą – wstawanie w nocy do lodówki, czy szafki z żelkami było wtedy moją ucieczką od emocji. Trudno było mi się pogodzić z tym, że jestem uzależniona od innych – moje ciało po cesarskim cięciu wymagało sporo uważności nawet w najprostszych czynnościach.
Był to dla mnie moment zatrzymania, w którym doszłam do ściany. Spojrzałam w lustro i wyobraziłam sobie siebie za 10-15 lat. To nie był widok, na który patrzyłam z dumą. Dlatego podjęłam świadomą decyzję o zmianach w swoim żywieniowym życiu. Powrót na “dobre tory” nie był łatwy i szybki, mimo posiadanej wiedzy! – czasami mam wrażenie, że moja podróż nadal trwa. Jednocześnie wiem, że te kilka lat poszerzania wiedzy (na licznych kursach, wykładach, konferencjach stacjonarnych i online, a także studiach licencjackich na kierunku Dietetyka) i pracy nad sobą nie poszła na marne. Wiem, że jestem gotowa na to, by dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi osobami, które mają podobne rozterki do tamtej – nieco pogubionej – Beaty. Mam świadomość tego, że wsparcie innych w procesie zmiany jest nieocenione. Dlatego zapraszam Cię do naszej wspólnej drogi, w której ja pełnię rolę wiernej cheerleaderki, która kiedy trzeba będzie machać pomponami z radości lub zachęci Cię do intensywniejszego treningu, bo wie, że stać Cię na wiele 🙂
Prywatnie jestem mamą trójki dzieci i żoną jednego męża. Lubię tupać nogą do hiszpańskich rytmów, pisać w planerze w kropki i gapić się w chmury. Jestem też fanką testu Gallupa – moje top 5, to: 1. Empatia, 2. Wizjoner, 3. Naprawianie, 4. Rozwijanie innych, 5. Współzależność. Mam wrażenie, że w pracy z Klientami korzystam z każdego z nich 🙂
Jak mogę Ci pomóc?
Od kilku lat dzielę się swoim doświadczeniem zarówno w sieci, jak i w indywidualnej współpracy z Klientami. Wybierz tę formę, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.
INDYWIDUALNA WSPÓŁPRACA
Potrzebujesz wsparcia w procesie zmiany nawyków lub jadłospisu szytego na Twoją miarę? Zgłoś się na konsultację dietetyczną – uzbroję Cię w narzędzia i wiedzę do tego, byś osiągnęła swój żywieniowy cel. Szczegóły w zakładce Oferta.
newsletter
Porcja porad, case studies, ćwiczeń na wzmocnienie motywacji w czasie diety i nieco zakulisowych smaczków z pracy dietetyczki prosto do Twojej skrzynki mailowej raz na dwa tygodnie. Do tego bezpłatny plan żywieniowy bazujący na przepisach ze strony. Kuszące?:)
zbilansowane przepisy
Jajecznica, kanapka z serem i zapiekanki z mozzarellą – w tej sekcji znajdziesz życiowe przepisy na ludzkie (i smaczne) posiłki z wyliczonymi makroskładnikami. Podzieliłam je na kilka kategorii, byś mogła dopasować je do swojej diety, w zależności od potrzeb.
blog
Czy liczenie kalorii ma sens? Ile jeść, by schudnąć 2 kg? Od czego zacząć odchudzanie? – na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w artykułach na blogu. Jeśli masz pomysł na temat wpisu, daj znać!
Szkolenia, konferencje, kursy
Jeśli jesteś ciekawa, gdzie zdobywam i aktualizuję swoją wiedzę, podrzucam listę certyfikowanych szkoleń, konferencji i kursów, w których brałam udział.
- Kurs: Racjonalne odchudzanie (organizowane przez Warsztat Nauki)
- Szkolenie: Podejście psychodietetyczne do pacjenta lękowo-depresyjnego w procesie leczenia otyłości cz. I i II (organizowane przez PTTiB)
- Szkolenie: Etyka i bezpieczeństwo a skuteczność w zawodzie dietetyka (organizowane przez Warsztat Nauki)
- Szkolenie: Hipoglikemia reaktywna – postępowanie dietetyczne (organizowane przez Warsztat Nauki)
- Szkolenie: Jak pracować z podjadającym pacjentem cz. II (organizowane przez PTTPiB)
- Konferencja: Psychodietetyka w praktyce – Od relacji z pacjentem do sukcesu (organizowana przez PTTPiB)
- Szkolenie: Tłuszcze – z czym to się je? (organizowane przez Warsztat Nauki)
- Konferencja: Psychodietetyka w praktyce – Przez mózg do żołądka (organizowane przez PTTiB)
- Konferencja: Standardy leczenia dietetycznego – otyłość (organizowana przez Polskie Towarzystwo Dietetyki)
- Konferencja: Dietoterapia w chorobach cywilizacyjnych: żywienie, probiotyka, suplementacja (organizowane przez FoodForum)
- Kurs: Dietetyka kliniczna (organizowany przez Akademię Dietetycznie Poprawni)
- Konferencja: Wyzwanie zdrowe wychowanie (orgranizowana przez fundację We Think Healthy)
- Konferencja: Dietoterapia w Chorobach Cywilizacyjnych (organizowana przez FoodForum)
- Warsztat szkoleniowy: Kompulsywne objadanie się, otyłość i nadwaga – praca z klientem (organizowany przez Centrum Terapii Zaburzeń Odżywiania)
- Studencka konferencja naukowa: Żywienie w chorobach autoimmunizacyjnych. Między koncepcjami patofizjologicznymi a evidence-based nutrition (organizowana przez Studenckie Koło Dietetyki GUM)
- Konferencja: Narodowy Kongres Dietetyczny (organizowany przez Food Forum)
Ostatnio na blogu...
- #nadiecie, przepis, wegetariańskie, wyróżnione
- #nadiecie, 200kcal, kalorie, słodkie, wyróżnione
- #nadiecie, owsianka, wyróżnione