Potrzebujesz pomocy?

Kliknij poniżej, by wybrać
najbardziej dogodny termin wizyty.

Umów wizytę
logo cukrowata czarno-żółte

, , ,

Ciastka z musli

Pamiętasz przepis na szybkie musli do zrobienia w 5 minut? Te chrupiące i równie szybkie ciastka są właśnie z nich! Oczywiście do przygotowania tej przekąski możesz też skorzystać ze sklepowego gotowca 🙂

Te ciastka możesz wykorzystać na kilka sposobów:

  • zjeść je jako przekąskę lub deser po posiłku,
  • zrobić z nich spód do ciasta, np. sernika
  • pokruszyć je i posypać nimi serek, jogurt, koktajl.

Zapraszam na przepis!

Składniki (12 ciastek)

Zamienniki

130 g musli (1 szklanka)mieszanka suszonych owoców, nasion i dowolnych płatków
100 g mąki orkiszowej (0,6 szklanki)mąka owsiana, mąka pszenna
50 g cukru (0,25 szklanki)ksylitol, erytrol, dowolny słodzik, rozpuszczony miód
proszek do pieczenia (0,5 łyżeczki)
30 ml oleju rzepakowego (3 łyżki)oliwa z oliwek
2 jajka
+120 g pomarańczy (0,5 sztuki)+dowolny owoc (np. kiwi, jabłko, gruszka)

Wykonanie

Wymieszaj w misce suche składniki. Piekarnik rozgrzej do 180 stopni, a blaszkę wyłóż papierem do pieczenia. Dodaj jajka i olej – przemieszaj całość dłońmi. Podziel masę na 12 części i uformuj ciasteczka. Ułóż na blaszce w niewielkich odstępach i piecz przez ok. 15 minut. Przed podaniem ostudź.

Warto wiedzieć, że…

notatka o składnikach

Musli → Źródło węglowodanów, błonnika i tłuszczów, w różnych proporcjach, zależnych od składu użytej mieszanki.

Mąka orkiszowa → Źródło węglowodanów, białek, tłuszczów, a także witamin z grupy B i składników mineralnych (np. żelazo, cynk, miedź, magnez, potas i selen). Białka zawarte w orkiszu cechują się wyższą strawnością niż te zawarte w mące pszennej.

Cukier → Źródło prostych węglowodanów. Na dalszym etapie diety możesz zmniejszyć zawartość tego składnika lub zamienić go na prozdrowotny ksylitol, czy erytrol.

Olej rzepakowy→ Źródło tłuszczów, tych „dobrych” (WNKT – wielonienasyconych) i „neutralnych” (JNKT – jednonienasycone kwasy tłuszczowe). Do smażenia i pieczenia najlepiej wybrać olej rzepakowy lub oliwę z oliwek, a raczej rezygnować z oleju kokosowego i masła (ze względu na wysoką zawartość NKT). Pamiętaj tylko o tym, by w przypadku wszelkiego rodzaju tłuszczów, trzymać się dokładnie gramatury z przepisu, mając na uwadze fakt, że 1 g tłuszczu to aż 9 kcal (dla porównania 1 g węglowodanów i 1 g białek dają ok. 4 kcal).

Jajka → Źródło białek (pełnowartościowych) i tłuszczów. Polecam wybierać te z wolnego wybiegu – poza tym, że kury mają wówczas nieco lepsze życie, to jeszcze zgodnie z najnowszymi badaniami, tego rodzaju jajka mają o 30% więcej witaminy D niż ich klatkowe, czy ściółkowe odpowiedniki.

Pomarańcza → Źródło błonnika, składników mineralnych, a także witamin C, E oraz A. To składnik, z którego nie warto rezygnować! Dobrą praktyką jest dodawanie minimum 200 g warzyw lub owoców do każdego posiłku. Dzięki temu pozostaniesz syta na dłużej (dzięki błonnikowi i dużej objętości warzyw/owoców przy stosunkowo niewielkiej kaloryczności) oraz dostarczysz niezbędnych składników odżywczych wspierających Twoje zdrowie.

Informacja

Posiłek o wartości energetycznej ok. 200 kcal polecam na drugie śniadanie lub podwieczorek w dietach bazujących na około 2000 kcal.

Makroskładniki (1 ciastko + owoc)

Energia175 kcal
Białka4 g
Tłuszcze4 g
Węglowodany30 g
Błonnik4 g
NKT0,5 g

Cukrowata

dietetyczka

Cześć! Nie lubię jarmużu ani dużych udziwnień w kuchni.  Blisko mi zarówno do kanapki z serem, batonika WW, jak i wegańskiego leczo. Pokażę Ci tutaj, jak się odchudzać jedząc różnorodne, proste posiłki, by  jednocześnie odżywić swoje ciało. Zachęcę też do pracy nad sobą, bo wierzę, że wszystko zaczyna się w głowie! :) 

Newsletter

Pobierz 3-dniowy jadłospis

3 dni pełnowartościowych posiłków z listą zakupów i wartościami odżywczymi do każdego z nich.
Najnowsze przepisy
Przepisy