Potrzebujesz pomocy?

Kliknij poniżej, by wybrać
najbardziej dogodny termin wizyty.

Umów wizytę

Jak pić więcej wody? 8 nieoczywistych pomysłów

kobieca dłoń trzyma szklankę wody

Wstęp o piciu wody

Ile wody pić na diecie?

Zgodnie z normami żywienia, każdy z nas powinien wypijać minimum 1,5-2 litry wody dziennie – a tak dokładnie: ok. 30 ml na 1 kg masy ciała, czyli dla osoby ważącej ok. 80 kg będzie to:

30 ml x 80 = 2400 ml = 2,4 l wody dziennie

Całkiem dużo, co? Zanim się załamiesz i powiesz „to za trudne”, wiedz, że:

→ do dziennego bilansu płynów wliczają się WSZYSTKIE płyny (nawet kawa i Pepsi zero), a także woda zawarta w posiłkach (np. w zupie, owocach itp.)

→ nie od razu Rzym zbudowano! Jeśli teraz wypijanie 2 l dziennie jest dla Ciebie za trudne, zacznij od dodatkowej szklanki lub połówki szklanki wody

→ jest przynajmniej 7 sposobów na to, by zwiększyć ilość wypijanych płynów; jakie? Zapraszam do wpisu!

Jak pić więcej wody?

Butelka na biurku

Jeśli spędzasz przy biurku większą część swojego czasu pracy, zadbaj o to, by stała na niej butelka z wodą. Dzięki temu, że będzie na widoku, zwiększasz szansę na to, by po nią sięgnąć.

Znajdź swoje naczynie

Zastanów się, z jakiego naczynia lubisz pić najbardziej. Ulubiony kubek, butelka z dzióbkiem, bidon, szklanka, szklana butelka, kieliszek od wina, kufel… Opcji jest naprawdę wiele! Znajdź taką, która najbardziej Ci odpowiada i… pij na zdrowie! 🙂

Oznaczanie butelki

Decydując się na używanie wody butelkowanej, możesz spróbować kolejnego sposobu: narysuj na niej markerem podziałkę w pionie. Spędzasz czas w pracy między 9 a 17? Dla lepszej kontroli wypijanej ilości wody, zaznacz na butelce np. 4 przedziały czasowe, np. 9-11, 11-13, 13-15, 15-17. I tak jak pilnujesz czasu wyjścia z pracy, tak sprawdzaj, czy wypiłaś odpowiednią ilość płynu w danym czasie!

Wykałaczki

Przygotuj tyle wykałaczek, ile szklanek wody chcesz wypić danego dnia. Po każdej wypitej szklance, odkładaj po jednej wykałaczce do drugiego naczynia naczynia. W ten sposób skontrolujesz, ile wody zostało Ci jeszcze do wypicia 🙂

Smartwatch

Jeśli masz smartwatcha prawdopodobnie jest w nim funkcja przypomnienia. Ustaw takie, w którym np. co godzinę otrzymasz komunikat o konieczności wypicia wody. No i pij na zdrowie! 🙂

Zostawiaj okruszki

Jedną z taktyk, które cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem jest zostawianie szklanek lub butelek z wodą w różnych miejscach . Pracujesz w domu? Lepiej dla Ciebie! Na pewno w ciągu dnia buszujesz przynajmniej pomiędzy kuchnią, łazienką i pokojem. Zostaw w tych trzech miejscach po choćby połówce szklanki wody (możesz to zrobić np. rano) i popracuj nad nawykiem opróżniania szklanek po zmianie pomieszczenia.

Coś innego

Jeśli nie odpowiada Ci smak wody, możesz przygotować sobie np. słaby napar z herbaty i pić ją w takiej postaci. Albo do wody dodać niezawodny plaster cytryny, pomarańczy, ogórka. A nuż w tej formie picie będzie dla Ciebie smaczniejsze?

Sprawdź swój kontekst

Sięgasz po słodycze lub inne przekąski nawet gdy nie jesteś głodna? Być może mylisz głód z… pragnieniem! Kolejnym razem zanim sięgniesz po kabanosa, czy wafelka, wypij 0,5 szklanki wody. Jest szansa, że “głód” minie, a Ty wypijesz więcej niż zwykle 🙂

 

Podsumowanie

Picie wody to jeden z nawyków, które wspierają nie tylko proces redukcji masy ciała, ale też ogólny stan naszego zdrowia. Zachęcam do przyjrzenia się temu obszarowi swojej codzienności! W przypadku konieczności wprowadzenia zmian, wykorzystaj któryś z podanych przeze mnie sposobów. Podejrzewam, że znasz jeszcze inne – jeśli mam rację, podziel się swoim tipem w komentarzu! A tymczasem, pij na zdrowie 🙂

 

PS Odpowiednie uzupełnianie płynów to jedna ze składowych skutecznej redukcji masy ciała. Jeśli potrzebujesz wsparcia w procesie zmiany, umów się na konsultację!

Share on facebook
Share on pinterest
Share on whatsapp

Powiązane wpisy

Zupa krem z zielonego groszku z ciecierzycą

Ten przepis, to idealna opcja na szybki, sycący i smaczny posiłek. Chociaż sezon na groszek w pełni, zachęcam do użycia mrożonego groszku zamiast świeżego – tylko ze względu na dostępność (w naszym warzywniaku rzadko kiedy widuję jędrne strąki :() i szybkość przygotowania.

czytaj więcej »

Owsianka czekoladowa z budyniem

Dobre śniadanie, to takie, które nawet na diecie nasyci Cię tak, żebyś przez kilka godzin nie musiał* myśleć o kolejnych posiłkach. Spotkałam się z opiniami, że owsianka nie należy do tego rodzaju opcji. I… to może być prawda! Jeśli jako owsiankę potraktujemy: płatki na wodzie z dodatkiem owoców, albo: płatki na mleku z dodatkiem orzechów, to faktycznie stopień nasycenia może być niski z uwagi na niewielką ilość…

czytaj więcej »
Szary blat kuchenny, na którym leży mały talerzyk z pokrojonymi w ósemki jabłkami oraz garścią fistaszków.

Szybka przekąska: jabłko z orzechami

Jak pewnie wiesz, jestem fanką prostoty w kuchni – przygotowywane przeze mnie posiłki rzadko kiedy są przekombinowane. Nie mniej, trochę mi jednak głupio, że wrzucam tu ten pomysł na posiłek w kategorii “przepisy”, bo tu nie ma co pisać 😅 Owoc/warzywo i orzechy/pestki/nasiona, to naprawdę dobra opcja na zdrowy, rozsądny posiłek, gdy nie ma czasu. Polecam!

czytaj więcej »

Cukrowata

dietetyczka

Cześć! Nie lubię jarmużu ani dużych udziwnień w kuchni.  Blisko mi zarówno do kanapki z serem, batonika WW, jak i wegańskiego leczo. Pokażę Ci tutaj, jak się odchudzać jedząc różnorodne, proste posiłki, by  jednocześnie odżywić swoje ciało. Zachęcę też do pracy nad sobą, bo wierzę, że wszystko zaczyna się w głowie! :) 

Newsletter

Pobierz 3-dniowy jadłospis

3 dni pełnowartościowych posiłków z listą zakupów i wartościami odżywczymi do każdego z nich.
Najnowsze przepisy
Przepisy